
Прочетен: 7553 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 23.11.2009 13:55


Екипът на Национален арт център „Форум“ има удоволствието да Ви покани на изложба живопис на авторите: Стели Грънчаров, Лили Кючукова, Владимир Пенев и скулптурата на Ален Роа на 20 октомври 2009г.от 18:30h. Нашите салони ще бъдат средище на световнопризнатото българско изкуство.
СТЕЛИ ГРЪНЧАРОВ
Различен, забележим, запомнящ се, ненатрапчив, цветен, интересен, необясним, точен. Безброй са асоциациите, които възникват в съзнанието на човек, опознаващ картините на Стели Грънчаров.
Първите впечталения за картините му напомнят строга геометричност, премерени с математическа точност линии, съчетани с феерия от цветове, музика и хармония.
.jpg)
”Малко е да отбележим музикалността на цветовете в картините, тяхната геометрия, ритмичност, балансираност, абстрактност”, коментира произведенията на Стели изкуствоведа Ирина Колбaсова. „ В тези платна има друго виждане за целия заобикалящ ни свят, има аналитичност и философия - цветната формула на дзен будизма, ин и ян на живопистта.”
*****************************
Един художник, преминал през определения свят на реалното с душата на поет, докоснал със сърцето си неуловимото, се завръща в пластическото пространство през сиво-сребристи улици и брегове, в които душата на природата и човека се разхожда между съня и нежността в някакво свое време, без вчера, днес и утре – времето на вечността....
Светлин Русев
Реалността е вдъхновението за създаване на голяма част от моите картини. Подобно на поета, който открива едно вътрешно, вторично, скрито значение на думата, така и тези понятия имат своята вътрешна логика и значимост.
Външната привлекателност на голи тела, цветя, архитектурни пейзажи са поводът да изразя тези свои разбирания за живописта, които се опитвам да постигна чрез класически рисунка, форма и пространство.
Владимир Пенев
*********************************************************************************************Живописта на Лили Кючукова е фина, деликатна, обвеяна от особена поетичност.
В това отношение има пълно покритие между авторката и нейните творби – самата художничка, с нежна чувствителност и тихо, ненатрапчиво, но осезаемо присъствие в съвременния художествен живот на Бълагария, сякаш проектира себе си в атмосферата на нега и мечтателност, която обгръща нейните персонажи. Предпочита да рисува интериори с фигури – най-често на жени – чието съдържание се простира отвъд категориите на фабулата или разказа. Степента на искреност и честност спрямо самата себе си и спрямо зрителя е една от гаранциите за непреднамерената откровеност и автентичност на художествения изказ.
В артистичния свят на Лили Кючукова няма да срещнем категорични „изказвания“, пластично оформени сюжети или образни ситуации, поддаващи се на изчерпателен дискурсивен анализ. Точно обратното – нейните платна са изтъкани от нюанси, алюзии, неуловими и трудно формулируеми трепети и интонации. Между пространството и фигурите в картината сякаш се простират множество невидими нишки на съприкосновение и потоци енергия, което създава пулсираща мрежа от монохромни и полихромни багрени хармонии, напомняща живописта на един Бонар или на един Вюйар.
Същевременно обаче трябва да се каже определено, че художничката носи печата на една подчертана и вече формирана собствена индивидуалност, която творчески черпи колкото от опита на европейското изкуство, толкова и от националните художествени традиции, и по-специално от живописта на Пловдив, втория по големина град в България, който е известен със своите художници.
Пътят на авторката към чистата колористика е наистина твърде индивидуален. Завършила специалност „Графика“, тя постепенно изоставя условностите на черно-бялото изображение, за да се впусне, отначало може би интуитивно, а впоследствие все по-осъзнато, в територията на живописта. Творчеството й е красноречив пример за все по-голямата условност на видовете и жанровите определения в съвременното изкуство. Нейните картини се възприемат като тихи оазиси на душевно умиротворение и покой всред забързаните и тревожни ритми на днешния ден. Така, едновременно модерна и класическа, Лили Кючукова се докосва до съкровените стойности на автентичната живопис – качество, което осигурява трайното въздействие на нейните образи върху зрителя.
проф. Чавдар Попов
доктор на Изкуствознанието
***********************************
Ален Роа - скулптури
ИЗЛОЖБА НИ КАРА ДА С ГОРДЕЕМ, ЧЕ СМЕ БЪЛ...
Изложба на дипломантите от Факултет &quo...