
Прочетен: 3869 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 28.12.2009 18:57
И З Л О Ж Б А
И З Б Р А Н О
Лиляна Русева
/1932 – 2009 /
вернисаж 11 септември /петък/ 2009 г. от 18 до 20 часа
ИЗЛОЖБЕНА ГАЛЕРИЯ “ШИПКА” 6, І ЕТАЖ
Изложбата се организира с почит и уважение към паметта и творчеството на Лиляна Русева, която напусна този свят през месец май тази година.
Вглъбен творец, авторката принадлежи към поколението художници, което навлезе в българското изкуство през шейсетте години на ХХ век с особена способност за самоанализ и творческа саморефлексия.
Човекът е неизменно в полезрението на творбите й и с право може да определим насочеността й и духовната й позиция като хуманна. С еднаква сила и професионализъм тя работи в голямоформатните фигурални композиции и портрети, както и в камерните интимни живописни жанрове - голо тяло, пейзаж и т.н.
Лиляна Русева с ефирна виртуозност постига убедителност в творчеството си, а класическите живописни стойности характеризират голяма част от творбите й. Тя остава интересна и новаторска с индивидуалното смесване на жанровите характеристики, с лекотата в работата си с пастелните гами и достига до характерната за нея прецизност и естетика.
В експозицията участват петдесетина живописни творби, сред които известният й „Автопортрет”, собственост на СГХГ, портрети на Йордан Радичков, Мария Гигова, Лили Игнатова; произведения от колекцията на семейството, както и от сбирките на Националната художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, художествените галерии в Плевен, Русе, Стара Загора, Бургас и др.
кратки данни:
Лиляна Русева е родена на 6 април 1932 г. в София.
1959 г. завършва Художествената академия , специалност илюстрация при проф. Илия Бешков;
От 1963 г. е член на Съюза на българските художници;
1972 г. е първата и самостоятелна изложба, а през 1979 втората - от тогава до днес има десетки самостоятелни изложби и участия в общи международни и национални експозиции. Нейни творби са притежание на НХГ, СГХГ и градските галерии в страната.
През 1979 г. – и е присъдено званието „заслужил художник”, а през 1982 получава орден „Св. Св. Кирил и Методий” І – ва степен.