Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Постинг
06.06.2013 10:48 - "КОМЮНИКЕЙШЪНЪТ" КАТО ОБЪРКАНОСТ, А НЕ КАТО ПОБЪРКАНОСТ
Автор: ulian Категория: Други   
Прочетен: 2748 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 07.06.2013 14:37



ГАЛЕРИЯ „ЮЗИНА” ПРЕДСТАВИ ИЗЛОЖБАТА „ОБЪРКАНА КОМУНИКАЦИЯ”
image


На 4 юни в галерия „Юзина” беше официално открита изложбата „Объркана комуникация” на Георги Янков – професор по „Плакат и визуална комуникация” и носител на редица награди. Десислава Монева, арт директор на галерията приветства гостите с добре дошли и даде думата на куратора – проф. Свилен Стефанов и на проф. Иван Газдов, които представиха изложбата.
image


Събитието уважи Н.Пр. Марси Рийс – посланик на САЩ в България заедно със своята майка. Сред гостите бяха и редица представители на културни, академични,  бизнес и светски среди, сред които: проф. Мая Богданова. Проф. Любомир Стойков,  проф. Христо Кафтанджиев, Мая Косева и съпругът й, дизайнерката Веселка Крачунова моделът и актриса Гери Дончева, чаровната синоптичка Деси Банова, Ерол от „Уикеда”, топ гримьорът Кирил Чалъков и др. Класически авангардната изложба-инсталация на проф. Янков показва различни обекти, всеки от които притежава и естетически качества. Чрез комбинация от светлина, звук и интересни материали изложбата акцентира върху формата на общуване и нейното значение. Ето какво споделя и самият автор за изложбата: “През последните години съвсем се объркахме в начина си на общуване. Комуникацията преминава много повече през телефони, компютри, съответно –  Фейсбук, Скайп и др. – уж споделяме, но повърхностно. А споделянето в тълковния речник означава нещо друго – да разкриваш свои съкровени мисли, чувства пред друг, за да получиш съчувствие, съвет. Оказва се, че формата на споделяне променя съдържанието.” В изложбата „Объркана комуникация” художникът показва набор от елементи, сред които: надиплени завеси от метал, прорязани от светлини и най-неочаквано от стари ножици; едновремешни картонени куфари (останали от родителите на автора), чиито капаци сами се повдигат и периодично аха да се отворят, но вместо това се захлопват – като асоциация с късата памет за миналото; дългогодишно използваното ч̀ело на вуйчото на художника (също професор), документиращо едновременно чрез своята нетленност и епидермалния лазерен лъч цялата нестройна и дисхармонична човешка комуникационна заблуда; картини с многобройни светещи очила, символизиращи, масовото зомбиране в социалната мрежа, където по думите на проф. Янков: „всички си слагаме тъмни очила”. Както в армията, така и в изкуството авaнгард не може да съществува без ариергард. Но в класически авангардната изложба „Объркана комуникация” на проф. Янков, контрапунктуалният ариергард не е в изкуството, а в зрителите, плуващи в бульона на обърканост не само в комуникациите.
image

      ПРОФ. СВИЛЕН СТЕФАНОВ ЗА ИЗЛОЖБАТА „ОБЪРКАНА КОМУНИКАЦИЯ”: 

Изложбата на Георги Янков се развива в полето на асамблажа, обекта и инсталацията. Концептуална съсредоточеност и „направеност“ на обектите, светлина и кинетика – те неочаквано трансформират въздействието на метала, дървото, стъклото и използваните „готови предмети“. От разрезите на металните листове струи червена, бяла или синя светлина и сякаш многобройни анонимни хора се взират в зрителя иззад тъмните си очила. Големи куфари бавно повдигат своите капаци, за да се затворят в следващия миг, издавайки стряскащи глухи звуци. Изложбата не върви по лесен и утъпкан път на визуална комуникация. Тя припламва, прекъсва и енигматично изчезва. Тук изкуството е по-скоро форма на отчуждение, но и на ирония. И това е ценно, доколкото днес, все по-рядко се срещат автори, които психологизират въздействието на творбите си, превръщайки ги в миг и позиция на човешки страх, обърканост и евентуална равносметка. Без да забравяме, че много характерно за този автор е балансирането по тънката граница между сериозното и шегата.

 image

ПРОФ. ГЕОРГИ ЯНКОВ

 Художник. Работи в областта на плаката, графичния дизайн, обекта и инсталацията. Има пет самостоятелни изложби и участие в над 30 колективни изложби. Носител на 1-ва награда за плакат от студентски конкурс „За мир“, 3-та награда от триенале на политическия плакат, 1-ва награда от конкурс за плакат посветен на Олимпийските игри, 1-ва награда за лого „София кандидат за домакин на зимните олимпийски игри 2014“. Куратор е на проекти и изложби „За един по-добър свят“  в Женева, Барселона и София, „Градът“  в София и „Право и справедливост“ в Потсдам и София. Съосновател и председател на New Vision International Group. Секретар на секция „Графичен дизайн“ в периода 2008 – 2011. Специализация в Cite des ArtsПариж. Професор в Националната художествена академия.

 image

Снимки:

1.    Проф. Георги Янков – автор на изложбата „Объркана комуникация”.


image
2.   
Арт директорът на галерия „Юзина” – Десислава Монева


image
3.   
Проф. Иван Газдов


image
4.   
Проф. Свилен Стефанов – куратор на изложбата



image5.   
Н. Пр. Марси Рийс – посланик на САЩ в България бе специален гост на изложбата.



image6.   
Н.Пр. Марси Рийс – посланик на САЩ в България заедно със своята майка и Васил Диков – мениджър по продажбите.



image7.   
Гери Дончева и проф. Любомир Стойков



image
8.   
Деси Банова също бе сред гостите на изложбата



image
9.   
Яна Петрунова – арт консултант в галерия „Юзина”.



image10. 
Изложбата „Объркана комуникация” в галерия „Юзина”.

 

Фото: © Стефан Марков / © Булфото








Гласувай:
2



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: ulian
Категория: Изкуство
Прочетен: 3415036
Постинги: 1531
Коментари: 191
Гласове: 1808